wtorek, 23 grudnia 2014

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości

Sześć dróg prowadzących do poczucia własnej wartości wg Doris Wolf i Rolfa Merkle

1. Przestań używać wobec siebie określeń: „jestem niewiele wart”, „jestem niewydarzony”, „jestem nieudacznikiem”, „jestem głupcem”, „jestem nikomu niepotrzebny”.
Kiedy zwracasz się do innych, wówczas zastanawiasz się zapewne jakich słów użyć. Nie obrzucasz człowieka, którego lubisz, poniżającymi go określeniami. Nie czyń tego również wobec siebie. Traktuj siebie przynajmniej z taka samą życzliwością, uprzejmością i tolerancją, jak to czynisz wobec swojego najlepszego przyjaciela.
Nie istnieją obowiązujące powszechnie normy, według których można by oceniać wartość człowieka. Jedyne co możemy powiedzieć o wszystkich ludziach, to to, że każdy popełnia błędy.
Dlatego zaakceptuj siebie pomimo swojej niedoskonałości. Uznaj swoje prawo do błędów i słabości.

2. Nie utożsamiaj pojedynczego zachowania z ogółem swoich zachowań. Jeśli zrobisz coś głupiego, nie znaczy to, że jesteś głupi. Jeśli zrobisz coś złego, nie znaczy to, że jesteś zły. Najgorsze, co możesz powiedzieć o sobie, to to, że jesteś człowiekiem, który popełnia błędy.
Z powodu jednego czy nawet wielu błędów nie możesz podważać wartości całej swojej osoby. Błąd jaki popełniasz w danej chwili, można porównać do zdjęcia migawkowego. Zdjęcie takie pokazuje ciebie w jednym z momentów twojego życia. Nie dotyczy ono ani twojej przeszłości ani przyszłości.

3. Staraj się chwalić siebie za rzeczy, które robisz dobrze. Nie bądź zbyt surowy w wyborze rzeczy, które twoim zdaniem zasługują na pochwałę. Przynajmniej raz na dzień zrób sobie prezent z pochwały. Zrób to teraz, bo właśnie robisz coś dobrego dla siebie: zastanawiasz się jak podnieść swoje poczucie własnej wartości.
Pochwal się za coś, co ci się dziś udało; a jeśli nic takiego nie możesz znaleźć (ponieważ jesteś jeszcze wobec siebie zbyt surowy), to chociaż pochwal się za to, że starałeś się coś zrobić.

4. Zrób listę tych wszystkich rzeczy, za które dotychczas potępiałeś siebie i odrzucałeś. Następnie przejrzyj owa listę i na spokojnie zastanów się, które błędy i słabości mógłbyś wyeliminować. Może brak Ci pewności siebie i odczuwasz zahamowania? Wobec tego pracuj nad zahamowaniami i lękiem. Zaakceptuj w sobie te wady i niedoskonałości, których nie możesz się pozbyć, np.: swoją wagę, łysinę, zbyt niski wzrost, itp.

5. Zrób listę przynajmniej 10 swoich pozytywnych cech i zachowań. Nie jest to wiele. Nie musza to być jakieś nadzwyczajne cechy lub zdolności, których nikt inny prócz ciebie nie posiada.  Możesz na przykład napisać: „Potrafię słuchać”, „Szanuję innych”, „w pracy jestem bardzo sumienny”, „dobrze gram w tenisa”, „codziennie wieczorem czytam dzieciom bajkę na dobranoc”, itd. Czytaj te liste każdego dnia i dopisuj nowe pozycje, które ci przyjdą do głowy.
Swoja listę negatywną znasz już na pamięć. Nie potrzebujesz już się nią więcej zajmować.

6. Czytaj raz dziennie, przynajmniej przez 30 dni poniższe słowa. Możesz je nagrać i odsłuchiwać, kiedy tylko będziesz czuł potrzebę zatroszczenia się o swoje poczucie własnej wartości.

                Jestem człowiekiem godnym szacunku. Niezależnie od tego, co zrobię, posiadam swoją ogromną wartość i nic tego nie może zmienić. Czasem popełniam błędy, a czasem wszystko mi się udaje; zawsze jednak jestem i pozostanę tym samym człowiekiem. Przez całe życie będę popełniał błędy, ponieważ nie jestem doskonały. Jestem człowiekiem, który popełnia błędy. Le posiadam również umiejętność uczenia się na własnych błędach, po to, aby następnym razem zrobić coś lepiej.

                Mogę się starać o to, aby zrobić coś lepiej, ale nie mogę przez to stać się lepszym człowiekiem. Również moje błędy nie świadczą o tym , że jestem zły albo mało wartościowy. Nie mogę wiedzieć wszystkiego. Nikt nie wie wszystkiego. Błędy są cechą ludzką, a ja jestem człowiekiem. Moje błędy nie świadczą o mojej wartości jako człowieka.
                Nadal będę popełniał błędy i nic tu się nie zmieni. Potrafię zaakceptować siebie i swoją niedoskonałość, ponieważ jestem człowiekiem, który popełnia błędy – tak samo dobrym i wartościowym jak wszyscy inni ludzie.

                Będę wobec siebie równie przyjazny jak wobec innych, przecież nie mam powodów, aby traktować siebie gorzej niż innych. Bardzo ważne racje przemawiają za tym, abym był w stosunku do siebie przyjazny. Jeśli będę dobrze traktował sam siebie i będę miał dobre samopoczucie, łatwiej mi będzie również innych traktować dobrze. Dlatego będę się zwracał do siebie tylko w pozytywnych słowach, tak jak zwracam się do innych wierząc, że im to pomaga. W ten sposób sam zyskam dobre samopoczucie i pomogę innym dobrze się poczuć.

                Przeszłość minęła. Nie mogę wciąż jej przywoływać. Żałuję niejednego, co zrobiłem. Nie podobają mi się niektóre rzeczy, jakie się wydarzyły. Nie mogę tego jednak zmienić. Najlepiej będzie, jeśli zaakceptuję swoją przeszłość. Stworzyłem swoją przeszłość ale nie mogę utożsamiać z nią mojej wartości. Jedyne, co teraz posiadam to ta chwila. Jeśli zdarza się rzeczy, które mi się nie spodobają, zaakceptuję je, pamiętając, że nie na wszystko mam wpływ. Jedyne, co mogę zmienić, to są moje uczucia w danej chwili. To ja decyduję o tym, jak się czuję. Jeśli prócz tego będę mógł zmienić coś jeszcze w moim życiu, uczynię to. Ludzie sami decydują o tym, jak się czują. Ja nie jestem odpowiedzialny za to, jak oni myślą, co czują i jak postępują. To oni sami decydują o tym, co robią i co czują.


                Jestem najważniejszym człowiekiem w moim życiu, ponieważ kieruję tym życiem. Niezależnie od tego, co robię i jakie błędy popełniam, będę siebie w pełni akceptował.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz