"Uniwersalne prawa życia" - Sir John Templeton



                Na początek krótka wzmianka o tym kim był Sir John Templeton. Ten wyjątkowy człowiek był słynnym inwestorem z Wall Street i filantropem. Większą część swojego życia poświęcił na promowaniu „otwartości umysłu”. Ufundował największą na świecie nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia w badaniach duchowości człowieka.

                Ludzki umysł działa w zdumiewający sposób. Za pomocą swoich myśli człowiek może kształtować rzeczywistość. Zafascynowany tym faktem Sir John Templeton poszukiwał mądrości, która będzie stanowiła zbiór praw życia. Szukał we wszystkich kulturach i religiach. Wybrał najlepsze z nich i ułożył prosty i inspirujący podręcznik pozytywnego myślenia.

                Postanowiłem wybrać najciekawsze fragmenty z tego podręcznika i wrzucić na bloga dla wszystkich tych, którzy pragną tworzyć jeszcze lepsze i pozytywniejsze życie, życie nastawione na rozwój osobisty i duchowy, życie nastawione na szczęście pomimo możliwych trudności i bolesnych doświadczeń jakiekolwiek by one nie były. Cierpienia w różnym formacie nie jesteśmy w stanie uniknąć w codziennym życiu. Nierealistycznym oczekiwaniem byłoby życie bez trudności i ewentualnego cierpienia. Cierpienie jest częścią życia ale jak go przeżyjemy to zależy już od naszego sposobu myślenia. Może ono stać się źródłem smutku i rezygnacji, zgorzknienia i odosobnienia ale równie dobrze może być potężnym motorem napędowym i siłą w naszym życiu.

    Sir John Templeton oparł swoje rozważania na trzech podstawowych założeniach:

1. Ludzkie myśli znajdują wyraz w codziennym życiu.

2. Najwięcej korzyści przynoszą myśli, które w pozytywnych barwach przedstawiają przyszłość oraz odnoszą się do niesienia pomocy innym, umiejętności przebaczania, okazywania wdzięczności, radości, wytrwałości, jak również do innych podstawowych wartości.

3. To człowiek, jako wolna jednostka, decyduje, jakim koncepcjom pozwala przeniknąć do swojego umysłu. Ponosi więc odpowiedzialność za kształtowanie swojego życia

                John Templeton był świadom, iż najlepszą inwestycją jest inwestowanie we własny umysł i karmienie go pozytywnymi myślami umożliwiającymi osobisty rozwój bez względu na napotykane przeszkody i wyzwania. Jego książka „Uniwersalne prawa życia” może zmienić na lepsze życie jednostek oraz całych społeczeństw, zapobiegając działaniom będących źródłem przemocy, destrukcyjnych zachowań i negacji życia. Filantropijna fundacja nosząca jego imię zainicjowała szereg projektów badawczych dotyczących miłości, przebaczania, wdzięczności, radości, samokontroli, cech charakteru, nadziei, pokory i modlitwy.

                Sir Templeton dążył niestrudzenie do realizacji swojego marzenia o naprawie świata poprzez zmianę sposobu myślenia jednostek. W swojej jasnej, kreatywnej wizji widział świat odnoszący korzyści ze stopniowego poznawania praw życia i stosowania ich w praktyce. Wiedział, że zaszczepienie zasad życia w umysłach ludzi oraz stosowanie się do nich na co dzień przyczynią się do psychicznego, fizycznego, ekonomicznego, interpersonalnego i duchowego rozwoju człowieka. Zawsze zabiegał o to, aby ludzie widzieli w tych prawach kapitał umożliwiający prowadzenie dobrego życia i bliższego zjednoczenia się z Bogiem.


                „Serce, które całkowicie zapamiętuje się w miłości do innych, nie tylko osiąga stan najwyższego szczęścia, lecz zapewnia sobie nieśmiertelność, ponieważ wprowadza do rzeczywistości wymiar Boski.” ( James Allen)


„To myśli układają życie człowiekowi”
(Marek Aureliusz)

                Myśl – proces myślowy – to jedna z najpotężniejszych sił, jakimi dysponuje człowiek. I jak to z potęgami bywa, można jej użyć zarówno w dobrym jak i w złym celu. Wielu ludzi nigdy nie nauczono, jak używać myśli, jak zapanować nad potęga umysłu, a przecież prawidłowe myślenie leży u podstaw prawidłowego mówienia i działania. Procesem myślowym kieruje umysł (niewidzialna rzeczywistość), który wydaje polecenia mózgowi, pokazując w jaki sposób ma doświadczenia i fakty oraz jaką formę nadać pomysłom. Myśl jest siłą, która motywuje do działania.

                Czasami może nam się wydawać, że nie mamy żadnego wpływu na to co pojawia się w naszej głowie. Jest jednak inaczej. Kiedy przychodzi nam do głowy jakaś myśl, która nie sprzyja naszemu dobru, możemy ją zatrzymać, odsunąć od siebie wykonując odpowiednie ćwiczenia. – John Templeton proponuje wykonać następujące doświadczenie:

                Zastanów się, jak zareagowałbyś na polecenie: „nie myśl teraz o bananach!” – Natychmiast w twojej głowie pojawiłby się obraz tego owocu… Wydawanie zakazów myślenia na dany temat powoduje wręcz odwrotną reakcję umysłu. Niepożądaną myśl należy więc zastąpić myślą pożądaną. Jeżeli nie chcesz myśleć o bananach, to pomyśl np. o kartkach walentynkowych i serduszkach. Wyobraź sobie piękne walentynkowe serce a banany znikną.

                Jest to tzw. Technika wypierania. Jeżeli będziemy niestrudzenie wypełniać umysł dobrymi i produktywnymi myślami, nie będzie w nim miejsca na myśli złe i destruktywne. Będąc świadomym myśli złych i destruktywnych ( czyli zdając sobie sprawę z ich istnienia i pojawiania się w naszej glowie), takich jak: zazdrość, nienawiść, chciwość, egoizm, krytykanctwo, zemsta, czyli takich, które nie prowadzą do osiągnięcia życiowych celów, można je świadomie „wyprzeć” zastępując je myślami pozytywnymi.

                Sir Templeton zachęca, żeby jednak traktować siebie z wyrozumiałością. Jeżeli, pomimo wszelkich naszych starań, negatywne myśli wciąż krążą w naszych głowach, trzeba po prostu potraktować siebie z poczuciem humoru. Trzeba zaakceptować fakt, że robimy co możemy i nadal przywoływać pozytywne myśli zastępcze.

                Niektóre techniki pozytywnego myślenia zakładają z góry, że można wyzbyć się całkowicie myśli negatywnych. – Jest to jednak złudna nadzieja. Realistyczne patrzenie na świat zakłada również obecność myśli negatywnych. Trzeba jednak podchodzić do nich z dystansem, starając się ukierunkować nasze myślenie na pozytywne aspekty życia.


                Podstawowym krokiem jest bycie świadomym tego o czym się myśli. Nie można pozwolić na to, aby negatywne myśli stały się sterem naszego życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz